Nebelvír

Nebelvír (anglicky Gryffindor) je jednou ze čtyř kolejí v Bradavické škole čar a kouzel v knihách o Harrym Potterovi britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Byla založena Godrikem Nebelvírem. Kolejními barvami Nebelvíru jsou červená a zlatá. Erbovním zvířetem je okřídlený lev. Kolejním duchem je Sir Nicholas de Mimsy-Porpington, známější pod jménem Skoro bezhlavý Nick. Ředitelkou koleje je Minerva McGonagallová, která je zároveň zástupkyní ředitele a profesorkou přeměňování.

Společenská místnost

Společenská místnost Nebelvíru se nachází v severní věži. Vstup střeží portrét Buclaté dámy a heslo, které se mění. Nebelvírská společenská místnost je malá, útulná a přátelsky tu hoří krb.

Godrik Nebelvír

Nebelvír se jmenuje podle svého zakladatele Godrika Nebelvíra, který byl přítelem Salazara Zmijozela. Později se jejich cesty kvůli neshodám o vedení a budoucnosti školy rozešly. Co se týče dědiců, není žádný znám, ale předpokládá se, že to jsou Harry Potter a Neville Longbottom. Oba se totiž narodili 31. července o půlnoci, kdy je znamení lva nejsilnější. Nejmagičtější v tomto období je půlnoc. Památkou na Godrika Nebelvíra je meč posetý rubíny, který vyrobili skřeti, a který se zjeví a podaří vytáhnout z pochvy jen tomu, kdo patří do Nebelvíru a jen tehdy, potřebuje-li ho a prokázal-li hrdinství a odvahu. Je uložen v ředitelově pracovně a je to jediný předmět po zakladatelích Bradavic, ze kterého se nestal viteál.

Citáty Moudrého klobouku

Studenti Nebelvíru